SEO

Alan Adının SEO’ya Etkisi

Alan adları (domainler) sitenin SEO’suna etki eden en önemli kriterdir. Yeni reglenecek (kaydedilecek) bir domainde anahtar kelimeyle uyumu SEO’yu direkt olarak etkiler. Domain uzunluğuda oldukça önemlidir. Uzun bir domain hem ziyaretçiler hemde seo açısından sorun teşkil edebilir.

Uzantılar domain kayıt edilirken en dikkat edilmesi ve seçici davranılması gereken bir kriterdir. Genelde herkes tarafından bilinen domain uzantıları (TLD) şu şekildedir;

com: Ticari kurumlar, kuruluşlar.
net: internet çalışma alanı olan kuruluşlar.
org: Organizasyon ve Dernek için.
gov: Devlet kurumları.
edu: Eğitim kurumları.

Bunlardan ziyade her ülkenin bilindiği gibi kısaltma kodu vardır. Türkiye’nin kodu .tr’dir. .TR uzantılar ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından dağıtılmakta. .net.tr .com.tr .gov.tr gibi domainler kuruluşlarca alınabilirken isimsoyisim.com.tr domainler T.C. numarasıyla alınabilmektedir.

Bilinmesi gerekirki Alan adının SEO’da en büyük bir diğer etkisi tescil süresidir. Tescil süresi uzun domainler, sektörde kalıcı domainler olarak göz önünde bulundurulur. Bir domain kayıt edilirken minimum 2 yıl bazlı olarak satın alınırsa Google’ın gönlünde taht kurmuşunuzdur 🙂

3 Yılı geçen domainler kalıcı domainlerdir, Google’ın gözünde siz bir We Love SEO’sunuz 🙂

Whois bilgilerinin gizlenmesi taraftarı kesinlikle değilim, benim düşüncem Whois bilgileri gizli domainlerin kalıcı olmadığıdır. Sonuçta Google whois bilgilerinede bakıyor.

Site yaşı SEO açısından en önemli etken. İkinci el alan adı alımında sitenin SandBox’a girmiş olmaması ve Google tarafından banlı olmamasına dikkat edilmemesi gerekir.

Şu bilinmeliki alan adı yeri geldiğinde öğrenci evinden pahalı değere sahip olabilir. Alan adınızı sektöre uygun seçmeniz siz ve SEO açısından en önemli kriterdir.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

16 Yorum

 • Merhaba,
  Com.tr uzantılı kişisel blog sitem var. Özgün yazarak 1 yıl sonunda sizce ne kadar ilerlerim?

  Her gün 1 özgün yazı yazmayı planlıyorum.

  • Merhaba Erhan, yazılarını minimum 200 kelime, özgün tutmaya önem göster. Senin ve benim gibi kişisel blog yazarlarını takip edip beğendiğin, ilgilendiren konulara mantıklı yorumlar bırak, backlink kazanmış olursun.

   Bunların dışında Site içi SEO’ya önem vermeli kişisel blog kelimesinde yükselmek için hangi seo eklentisini kullanıyorsan (all in one seo, yoast seo) keyword seçimini doğru yapmalısın.

 • Ben şahsen alan adının SEO’ya bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Çok alakasız kelimelerde çok alakasız siteler ön sıralarda yer alabiliyor. Belki hit kaynağı için .com.tr / gen.tr vb. seçimler mantıklı olabilir ama, lokasyon farkı haricinde sıçrayış yaratacak bir etki olduğunu zannetmiyorum.

  • O mantıktan gidersek alan adının SEO’ya etkisi yok fakat şu açıdan bakalim birde;

   Bir film sitesi; alan adı oyunoyna.c/n/o diyelim bunun SEO açısından etkisi çok büyük, heleki Google’ın gün geçtikçe yenilenen Panda güncellemelerinden ve dalgalanmalardan sonra daha da önemli bir hal aldı.

  • Merhaba Fatih, .com.tr domain alımında adsoyad.com.tr için belge talep edilmez fakat, siteismi.com.tr domainler için marka tescil belgesi gereklidir. Buda ortalama 200-250 TL gibi bir rakama eşdeğer.

   • Öncelikle domain ve SEO ilişkisiyle ilgili vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Yalnız şunu düzeltmek istiyorum ki marka tescili belgesi yaklaşık 450-500 TL gibi bir ücretle alınabilmektedir.

 • Domainlerinin seo ya etkisi olduğu kadar aldığımız ssl sertifikalarınında seo ya etkisi olduğunu unutmamak lazım. Son zamanlarda google da gördüğümüz verilere göre https yani ssl sertifikası olan siteleri daha önlerde çıkarıyor.

 • ssl sertifikası artık şart gibi . bunda hem fikirim. ama domain uzantısı konusunda pek de emin değilim seo ya etkisi 🙂

 • merhaba kardeşim ne yaptıysak uzmançavuşlar olarak haber sitemiz uzman çavuş kelimesinde çıkmıyor bunun sebebi nedir ne yapmamızı önerirsin istersen bak bir siteye

  • Açıklamalarınızı ve anahtar kelimelerinizi doğru kullanmalı bunun yanı sıra site içerisindeki resimlere alt etiket vermelisiniz, kullandığınız temanın seo uyumlu olup olmadıgına dikkat etmelisiniz.

 • Seyit, Yazıyı güzel yazmışsın eline sağlık daha uzun ve daha detaylı makale tarzında bir şekilde bunu uzatmanı öneririm. zira bu konuda (domainin seoya etkisi) konusunda okuduğum onlarca makaleden güzel yazmışsın.
  Tr karakter konusunda bir yazım var okumanızı öneririm “http://alicomez.com/tr-domainler-hakkinda.slw”
  Saygılar,

Yorum yap