İnternet

Blog Açmak ve Yazmak İçin Nedenler

Blog neden açılır veya blog neden yazılır? Bu tür soruların cevapsız kalmaması için bu yazıda blog açmak ve blog yazmak için nedenlerden birkaçına değineceğim.

Blog yazarı olmadan önce yapılması gereken ilk şey blog yazarlarının web sitelerini ziyaret etmek, incelemek, makalelerini okuyup bilgi almaktır. Blogger’lığa aday olacak yazarımız öncelikle bu konuları bir ele almalı sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Blog açmak aslında kolay bir iş gibi gözükse de blog’a içerik eklemek göründüğü gibi kolay değildir. Yazar adayımız ilk birkaç gün bir hevesle yazılarını ekleyecek olsa da sonraki günler yazacak içerik bulamama, yazma hevesinin kaçması, sıkılma gibi eğilimlerde bulunacaktır (tecrübe konuşuyor). Bunun önüne geçmek için başlarken belirttiğim üzere blog yazarlarını takip etmeli, içeriklerini incelemeli, farklı olarak ne yapabilirim diye düşünmelidir. Blog açarak yolu yarılamayız, blog açarak hedefimize bir adım daha fazla yaklaşırız. Önemli olan okuyucu edinmek için yazmaktır.

Şunu da bilmek gerekir, site teması çok önemlidir. İlk etapta görsel ve yoğun bir tema yerine sade ve minimal bir tema kullanılmalı diye düşünüyorum. Başlangıç için aşağıdaki temaları önerebilirim.

Casper WP Theme (Ücretsiz)

Casper WordPress Teması

Sade ve minimal bir tema yapısına sahip olan Casper WordPress Temasını kullanabilirsiniz. Demo: seyitalidogan.com
İndirme Linki: https://github.com/lacymorrow/casper

Slanted WP Theme (Ücretsiz)

Slanted WordPress Teması

Slanted WordPress Teması, Casper WordPress Teması gibi sade ve minimalist bir yapıya sahip, başlangıç için ideal.
Demo ve İndirme Linki: alxmedia.se/themes/slanted/

Blog açtık diyelim sıra geldi içeriğe ve okuyucuya. İçerik eklerken kendinizi okuyucu yerine koyup bu yazıyı ben okur muyum, ne gibi şeyler ekleyebilirim gibi birtakım düşünceler içerisinde olmalıyız. Siz hedef yazınızı yazmadan önce bu düşünceleri olumlu olarak geçtiyseniz yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Yazı yazarken kimimiz aniden dağılabiliyor, konsantre olamıyor veya ortam sesinden rahatsız olabiliyorken kimimiz de ortam sesine aldırış etmiyor, odaklandı mı tam odaklanıyor gibi üstün yeteneklere sahip olabiliyoruz. Bu üstün yetenekli arkadaşları canı gönülden tebrik ediyor, benim gibilerine de birkaç öneri sunuyorum.

Blog yazımızı eklerken hazırlamamız gereken ortam;
Odanın kapısını kapatmak ortam seslerini en aza indirgemek,
Bir fincan kahve,
Hafif tonlu müzikler,
Boş bir kafa.

Ortamı kurduk, yazmaya geçebiliriz. Yazacağınız yazı araştırmanızı gerektiren bir içeriğe sahipse araştırmadan başlamayın. Okuyucu her zaman doğru bilgiyi hakeder, bekler.

Blog yazmak çevre edinmektir, okuyucu edinmektir, okumayı ve bilgi almayı sevmektir. Blog yazarı okuyucusunu gerçekten önemser ve daha iyisi için çalışır.

Okuyucuyu ön plana attım buraya kadar, iyi hoşta okuyucuyu nasıl edineceğiz diye soranlar olacaktır. Bir blog yazarının okuyucusu öncelikle diğer blog yazarlarıdır. Diğer blog yazarlarının bloglarını ziyarette bulunurken yazılarına gerçekten konu ile alakalı yorumlar bırakmak yazarı ve okuyucularını size aktif bir trafik kaynağı olarak sağlayabilir. Gerçekten ziyaretçi için değilde yazar ve yazı için yorum yapmanızı öneriyorum 🙂 İyi bloglamalar…

 

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

1 Yorum

  • Evet blog açmak kolay olabilir, ama dediğin gibi içerik yazmak daha doğrusu kaliteli, özgün içerik yazmak zaman alan bir iş. Fakat şu var blog doğru kullanılırsa, severek içerik üretilirse insana çok şey katar. Yeni şeyler öğrenirsin. 🙂

Yorum yap