SEO

Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli

blog yazmak

İnternet ağının genişlemesiyle beraber internet için üretilen içeriklerde gün geçtikçe çoğalmaktadır. İçerik üretenler ister bireyler olsun isterse firmalar olsun nihai amaç tıklanma sayısını artırmaktır. Bunun için hazırlanan yazılar özgün olmalıdır ki Google bu yazıyı üst sıralara çıkarsın. Bu yazıda sizlere blog yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim:

Blog Yazısı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Blog yazısı hazırlarken üzerinde durulması gereken birkaç nokta vardır. Önemsiz ve basit şeylermiş gibi gelse de yazınızın SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uygunluğu açısından bu kriterler çok önemlidir. Bu noktalardan ilki başlık kısmıdır. Yazınızın başlığının bu denli önemli olmasının nedeni ise okuyucuların yazınızı açınca direkt olarak bu başlıkla karşılaşmalarıdır. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun itici bir başlık seçerseniz okuyucular yazınızı okuma gayretini bile sarf etmezler.

blog yazarlığı

blog yazarlığı

Yazınız açısından kritik öneme sahip olan noktalardan ikincisi ise yazmış olduğunuz yazının ilk paragrafıdır. Bu ilk paragraf hemen konuya girdiğiniz ve her şeyi tamamladığınız yer olmamalıdır. İlk paragraf yazınızın konusunun özeti niteliğinde olmalıdır. Bu sayede okuyucu yazının tamamına hazırlanmış olur.

Hazırladığınız yazı açısından kritik öneme sahip konulardan biriside görseldir. İlk paragrafında yazınızın özetini yaptıktan hemen sonra yazınızın tüm özelliklerini yansıtan görsel ekleyebilirsiniz. Bu sayede okuyucuyu yazınızın içine daha çok çekebileceksiniz.

Yazınızı hazırlarken kesinlikle bu yazının uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Ana görüş blog yazılarında kelime sayısı aralığının 500-800 kelime olmasıdır. Bu verdiğimiz ortalama rakamlardır. Tabii ki uzun veya kısa kelime sayısına sahip yazılar vardır. Ancak uzun kelime sayısına sahip yazılar okuyucuları sıkabilmektedir.

Kaynaklarda blog yazıları konusunda oldukça önemlidir. Kullandığınız kaynaklar kesinlikle güvenilir olmalı ve doğruluğu teyit edilmiş bilgiler kullanmalısınız. Bu saydığımız kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde sizde başarılı ve ilgi çekici bir blog yazısı hazırlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

1 Yorum

  • 4 5 yıldır bu sektörden ayrı kalmıştım. Nelere dikkat etmem gerektiği hakkında çok yardımcı oldu yazınız teşekkürler 🙂

Yorum yap