Linux Dünyası

Fedora Linux Deneyimlerim

Linux dünyasına çok önceden Ubuntu ile giriş yapmıştım. Yaklaşık 1 sene boyunca Ubuntu kullandım. Sonrasında tekrar Windows’a dönüp Linux kullanımımı bitirmiştim. Bu serüvene tekrar atlayıp Linux dünyasına FedoraOS ile yeniden giriş yaptım diyebilirim.

Neden FedoraOS seçtim?

Bu sorunun cevabı aslında benim için çok basit; arayüz. Arayüz etkeni benim bir çok linux dağıtımını kullanmama sebep olmuştur bunu inkar edemem. FedoraOS’in arayüzü bana hoş ve sade geldi, giriş panelinden tutunda etkinlikler paneline kadar.

Fedora işletim sistemi olarak benim bilgisayarıma çok hantal kaldı. Benim bilgisayarım gerçi biraz taş devrinden kalma. Fedora’yı ilk kurduğumda açılana kadar bilgisayarın resmen karnı ağrıdı, açılınca wireless problemi yaşadım.

Wireless problemi sanırsam benim bilgisayarımdan kaynaklı çünkü Ubuntu kurduğumda da bilgisayarı uyku moduna alıp açtığımda wireless açık gözüküyor fakat tarama ve bağlantı yapmıyor. Bu benim için baştan bilgisayara verdiğim eksi nottu.

FedoraOS kullanmadan önce deneyimlediğim Ubuntu MATE de wireless problemi yaşamamıştım, kaynakları hor tüketmesine rağmen Ubuntu MATE şu ana kadar deneyimlediğim ElementaryOS’den sonra ki hızlı bir işletim sistemiydi. ElementaryOS kullanamıyorum artık. Maalesef ki bilgisayarımda 2 GB ram var ve ElementaryOS artık 32 bit çekirdek kullanımı sunmuyor.

FedoraOS marketide sanırsam içerik olarak biraz zayıf. Nedense Ubuntu markette arayıp bulduğum şeyleri Fedora’nın marketinde bir türlü bulamadım.

Stabilite olarak gerçekten sınıfının en iyi dağıtımı diyebilirim. Fedora gerçekten çok stabil bir işletim sistemi fakat Fedora kullanmak isteyen kişilerin bilgisayarında minimum Intel Quad Core bir işlemci bulunması ve Fedora’yı tercih edecek kullanıcıların genellikle workstation için kullandıklarını düşünüyorum

Sonuç olarak Fedora’nın avantajları;

-Stabil,
-Arayüzü başarılı,
-Kullanıcı dostu

dezavantajları;

-Kaynak tüketimi fazla,
-Wireless sorun çıkartabiliyor,
-Market içeriği zayıf.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

3 Yorum

Yorum yap