SEO

Herkesin Bilmesi Gereken SEO Taktikleri

Öncelikle SEO(Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir, kısaltmışlar bizi düşünüyorlar sağolsunlar. Her websitesi sahibi birey sitesinin taktiksel olarak bir kelimede ilk sırada çıkmasını ister. Bkz: vayyt be kardeşim kelimede ilk sırada çıkıyorum yeah. Peki bunun için ne yapmamız gerekir. Spoiler yapacağım kızmayın bana.

H Tagları (H1, H2, H3)

H Tagları headings kelimesinden gelmektedir ve kısaltılmış halidir. Tagların amacı metinleri büyütmek olarak kullanılabilir, başlıklar yazılırkende bu kodlardan yararlanılıyor. Google amcamız sayfaları indexlerken bu taglara çok önem veriyor.

Görüntülere Alt Etiket Ekleyin!

Örneğin WordPress’te yazdığınız makalenin adını SEO Nedir? olarak düşünelim. Bu makaleye eklediğiniz bir görüntünün alt etiketi yani görüntü ismi seo-nedir.jpg veya seo-nedir.png şeklinde olmalıdır, çünkü Google index alırken bu hususlarda çok dikkatli, sevgili kanar google kanmaz abi.

Site İçi Optimizasyona Önem Verin!

İllaki soran olacaktır, Site İçi Optimizasyon ne ağbi yaa diye, Site İçi Optimizasyon, sitede bulunan resimlerin, .js dosyalarının, .css dosyalarının ve daha fazlasının minimize edilmişi demektir. En azından böyle anlayabiliriz.

Site İçi Optimizasyonu Nasıl Yapabiliriz?

Öncelikle kullanmadığınız eklentileri silin, ölü eklenti ölü kod demektir.

Yönlendirmelerden kaçının, linklerinizi kırık vermeyin, ben ti’ye alırım abi kırık link nedir ya.

Site içerisinde kullanılan görüntüleri optimize edin. Bunu EWWW Image Optimizer ile yapabilirsiniz.

İçerikleriniz özgün olsun

Evet geldik dananın zart, zort veya zırt dediği yere. Yaşadığım ufak bir olaydan bahsedip bu spoileri anlamanızı kolaylaştıracağım. Geçenlerde Windows 10 Stratejisi, Geçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler adlı bir makale yazmıştım. Bir kişisel blog yazarı arkadaşım (arkadaşım dediğime bakmayın tanımıyorum bile) bu yazımı kopyala yapıştır şeklinde kaynak göstermeksizin almış ve bende bunu Google Telif Hakkı İhlali destek masasımı deriz ne deriz oraya bildirdim. Elemanın kopyala yapıştır şeklinde benden aldığı içerik hem indexden silindi hemde kendisi sildi. Sağol canımın köşesi! Diyeceğim şuki içeriklerinizi asla kopyala/yapıştır (c/p) olarak girmeyin. bkz: Minâreyi çalan kılıfını hazırlar.

Şimdilik bu kadar spoiler yeter sizide sıkmak istemiyorum, gün geldikçe boş kaldıkça böyle konulara deyineceğim. Selametle.

 

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

4 Yorum

Yorum yap