İnsan Neden Çıkarcıdır?

İnsanoğlu öyle bir yapıya sahipki, karşısındakini, düşünmeden hareket edebilen, kendi menfaat ve çıkarları için riske atabilen veya karşısındakinin en içten ve nitelikli duygularıyla oynayabilen bir varlık. Biz insanlar kendi mitolojisi gereği her zaman değişebilen yapıya sahibiz. Kimi zaman mutluluğumuzu hüzne, kimi zaman hüznümüzü mutluluğa birden bire dönderebilen varlıklarız.Şükretme duygumuzu yitirdik, neredeyse hiçbirşeyi düşünmeden hareket ediyoruz.

Hani derler ya, insanoğlu dünya üzerindeki en zeki varlıklar diye. Neden kullanmıyoruz bu bize verilmiş beyni? İçi boş mu dolduralım, çok mu dolu boşaltırız kardeş. Artık eski zamanlardaki güven meseleside kalmadı bizde, yaşın kaçta eskiyi biliyorsun diyen olacaktır, eminim buna. Yaşımdan çok insan tanıdım ben. Karşısındakini kötüye itmeye çalışan, kendi menfaatleri için yok yere harcayan…

Şimdi silkelenme zamanı değil mi? Kalkıp şöyle bir kendimize gelmemeli miyiz? Yaptığımız şeyler için kendimize bir sorgu çekmeyelim mi? (aynen webmasteriz biz, google’a site indexlensin diye sorgu çekeriz) Kaçınız 10’dan veya 20’den fazla insana güveniyor? Onuda geçtim yanınızdaki arkadaşa bile güven duygunuz kaldı mı?

Ne çok değişir insan Oxalis(1) gibi adeta. Önceden iyiydik belki, neden biz, biz olmaktan çıktık? Neden hâlâ birbirimizi karalıyor, çekiştiriyoruz. Biz insan değil miydik? Hani şu dünya üzerindeki en zeki canlılar. Kullanmayalımmı şu Allah vergisi olan kapasiteyi.

Yakındım değil mi, çok yakındım hatta. Yanımızdakine güvenemez olduk, bırakta yakınayım…

(1)Oxalis uyku çiçeğidir, gece kapanıp gündüz açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir