Linux Dünyası

Linux Wget Kullanımı

linux wget

Linux Dünyası kategorisine Linux ile ilgili yazılar yazarken birçok yeni Linux kullanıcısının bilmek isteyeceği Wget komutunun nasıl kullanılacağı ile ilgili birkaç bilgi vereceğim.

Wget Terminal üzerinden uzak sunuculardan (ftp) ve bunun gibi indirme adresi olan sitelerden indirme işlemi yapmamızı sağlayan Terminal komutudur.

Genel Wget Kullanımı

Terminal (Uçbirim) açılır ve aşağıdaki komut yazılır.

wget http://www.siteadresi.com/resim.jpg

Wget komutu genellikle bu şekilde kullanılır. Üstteki komutun kullanımında yapılan işlem wget>site adresi, dosya yolu>dosyayı çek>kaydet.

Wget İle İndirmeyi Devam Ettirme

Wget komutu ile bir dosya indirdiğinizi varsayalım. Sisteminizi kapattınız ve normal olarak indirme işlemi durdu. Bu indirme işlemini devam ettirmek isterseniz aşağıdaki komutu uygulamanız gerekir.

wget -c http://www.siteadresi.com/resim.jpg

Dosya indirme işlemi kaldığı yerden devam edecektir.

Dosyayı Farklı Bir İsimle Kayıt Etme

Wget komutu ile indireceğiniz dosyanın ismini indirme işlemine başlamadan yeniden adlandırmanız mümkün. Aşağıdaki komut ile indirme işlemine başlamadan dosya ismini değiştirebilirsiniz.

wget -o yeni_isim.jpg http://www.siteadresi.com/resim.jpg

Kullanıcı Adı ve Şifre Girerek İndirme

Bazı FTP sunucuları sizden dosyalara erişebilmeniz için kullanıcı adı ve şifre ister giriş yaptığınızda dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Wget komutu ile kullanıcı adı ve şifre girerek istediğiniz dosyayı indirmeniz mümkün. Aşağıdaki komut yardımı ile kullanıcı adı ve şifre girerek dosya indirebilirsiniz.

wget -http-user=kullanici_adi -http-password=sifre http://www.siteadresi.com/resim.jpg

Bu yazıda wget komutu kullanımına değindim, bir önceki Linux Broadcom (b43 serisi) Driver Kurulumu yazımdan Linux Broadcom (b43 serisi) Driver Kurulumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

Yorum yap