İnternet

Makale Yazarken Anahtar Kelime Seçimi

makale yazmak

Günümüz internet dünyasının en popüler konularından biride makale yazarlığıdır. Site sahiplerini tıklanma sayılarını artırmak adına makale yazarlarına ücreti karşılığı özgün makale yazdırmaktadırlar. Google’ın siteleri üst sıralara taşımak için şart koştuğu bu özgün makalelerin taşıması gereken belli başlı özellikler vardı. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi anahtar kelime seçimi ve kullanımıdır. Bu yazımda sizlere anahtar kelimelerin nasıl seçileceğini ve nerelerde kullanılırsa iyi olacağını aktaracağım.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar Kelime Seçimi

Etkili Bir Anahtar Kelime Belirleme Yöntemleri

Hazırlanan özgün bir makalede anahtar kelime seçimi hususunda önem verilmesi gereken ilk nokta makalenin konusudur. Konusu belli olan bu makalede anahtar kelime seçimi yaparken yazılan makalede ki kelime yoğunluğunu inceleyebilirsiniz. Ana fikri en çok yansıttığını düşündüğünüz kelimeyi anahtar olarak seçebilirsiniz.

Anahtar kelime belirlemek adına ikinci bir yöntem ise, kendinizi Google’da bir konu hakkında araştırma yaparken düşünmektir. Şöyle ki o konu hakkında Google’a ne yazarsak sizin makaleniz karşınıza gelir. Bu kelimeyi kesinlikle detaylı bir şekilde düşündükten sonra anahtar kelime tercihinizi artık daha kolay yapabilirsiniz.

Eğer bu yöntemlerle anahtar kelimenizi hala belirleyemedi iseniz birkaç yöntem daha mevcuttur. Hazırladığınız makaleyi anahtar kelime belirleyici araştırma araçlarına sokabilirsiniz. Bu noktada Google Keyword Planner kullanabileceğiniz ücretsiz anahtar kelime belirleyici araçlardandır. Üstelik bu araç Google’ın istediği türden anahtar kelimeleri belirleyerek makalenizin daha çok tık almasına sebep olacaktır.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner

Etkin bir anahtar kelime seçimi için yazının başlığı da kesinlikle göz önünde tutulmalıdır. Yani yazının başlığı ile alakalı anahtar seçimini de tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz bu anahtar kelimeyi makalenizde 60-70 kelimede bir geçirmeye gayret edin ki yazınız orijinal görünsün. Anahtar kelimenizi alt başlıklarda uyumlu yapmalısınız. Bu noktada alt başlıklar da ana başlığa uymak zorunda olduğundan otomatik olarak anahtar kelimeniz makalenizin başlıklarıyla uyumlu olacaktır.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

Yorum yap