İnternet

Nic.tr’den Alan Adını Al, DNS Nasıl Olsa Bir Gün Değişir

nic.tr üzerinden alan adı almak bile gayet heyecanlıyken (heyecanlıdan kastım da şu; sanırsın devletin kütüğüne yeni doğmuş bebek kaydı alıyorlar o kadar meşakkatli bir yol) birde dns değiştirmek istediğin zamanki zırvalığa maruz kalıyorsun. Arkadaş sen o kadar .tr uzantısına bakıyorsun şu canım sistemine neden bir robot yazılım koymazsın anlamıyorum ki ben senin mesaini mi beklemek zorundayım.

Çok yakındım derdimi anlatayım, şuan ki hizmet almış olduğum hosting firmasındaki sürem yakında bitiyor, gerek erişilebilirlik olsun gerek hizmet olsun bir sıkıntı olmadı fakat tek sıkıntı sayfaların geç yüklenmesiydi, bunuda bahane ederek yeni bir firmadan hosting hizmeti almaya başladım. DNS değişikliği için talep oluşturduğumda Nic.tr dediğimiz kullandığımız ODTU tabanlı alan adı hizmet sağlayıcımız DNS değişikliğini bir sonraki gün sabah saat 09:00 da yapacakmış. Bu saçmalık nereden mi geliyor?

  • Saat 09:0021:00 arasında yapılan DNS değişiklikleri her saat başında,
  • 21:00 sonrası yapılacak olan DNS değişiklikleri 01:00‘da,
  • 01:00‘dan sonra yapılan DNS değişiklikleri ise 06:00‘da gerçekleşecektir.

Canına yandığımın DNS sistemi bununlada kalmıyor;

  • Cumartesi yapılan DNS değişiklikleri saat 14:00‘da,
  • 14:00‘dan sonra yapılan DNS değişiklikleri pazartesi günü saat 09:00‘da gerçekleşecektir.

Şimdi kendinizi benim yerime koyun arkanıza yaslanın ve ufaktan gülmeye başlayın sonra sinirlenip istediğiniz yeri dağıtabilirsiniz. Sonuç olarak nic.tr Türkiye’nin alan adı yazmanı, böyle bir sisteme yapılacak robot yazılım bunu dakikasında gerçekleştirir. Ama nedense yapılmıyor.

İmza toplanıp böyle bir kampanya başlatılabilir diye düşünüyorum, şayet bu kampanyaya destek veren olursa gerçekten böyle bir sistem de yaparlar diye umuyorum.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

5 Yorum

Yorum yap