SEO

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi ve Önemi

SSL Sertifikası ve SEO

Google tarafından yapılan açıklamalarda SSL Sertifikasına verdiği önemleri bir çoğumuz biliyoruz. Şu son zamanlarda Google’ın SSL üzerine yaptığı çalışma ve algoritmalar kullanıcı tarafında az çok belli ediliyor. En basitinden artık Google Chrome tarayıcısında ki arama menüsünde SSL Sertifikası bulunan sitelerde ibaresini görmekteyiz.

SEO için çok önemli bir etken olduğunu bilmeliyiz. Bir arama motoru olduğunuzu düşünün, güvenli bağlantı sağladığınız bir siteyi kullanıcı için ön plana atar mısınız? Cevabınızın evet olduğunu duyuyor gibiyim. Google algoritması da işte tam olarak bunu düşünüyor ve güvenli bağlantı sağlayabildiği web sitelerini ön plana atıyor.

SSL Sertifikası ziyaretçi ve sunucu arasındaki bağlantının şifrelenmesini sağlar. Bu bağlantı şifrelemesi sayesinde şifre, kart bilgileri, siteye girilen özel bilgiler şifrelenip güvence altına alınır.

 

SSL Sertifikası aslında gerçekten önemli, bunu sadece e-ticaret, sosyal v.b sitelerde kullanılması gerekli diye görmemek gerekir.

SSL Sertifikası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi tarayıcı desteğidir. Bunun için sizlere RapidSSL, Thawte SSL123, Comodo, GeoTrust sertifikalarını önerebilirim. Şunu bilmek gerekir ki bu sertifikaları kullanmak için özel (dedicated) ip kullanmanız gerekir. Bunun dışında ücretsiz ve tamamen geliştiricilerle destek alan %100 tarayıcı, mobil uyumlu Let’s Encrpyt SSL sertifikasını öneriyorum.

Let’s Encrypt SSL Sertifikasını kullanmak için ya bir sunucunuz ya da Let’s Encrypt SSL destekleyen hosting firmasıyla çalışmanız gerekiyor. Bu yenilikçi ve ücretsiz sertifikayı kullanmak için özel (dedicated) ip kullanmanızda gerekmiyor. Aslında Let’s Encrpyt SSL Sertifikasını cazip kılan noktada bu. Tamamen ücretsiz ve özel ip zorunluluğu yok. Yine de ben özel ip kullanıyorum ve bu sertifikayı kullanmak istiyorum derseniz tabiki kullanabilirsiniz.

Sizlere Let’s Encrypt SSL Sertifikasını destekleyen hosting için Alastyr firmasını önerebilirim. Kendi kişisel blogumu Alastyr firmasında barındırıyor ve Let’s Encrypt SSL kullanıyorum. Alastyr firmasından Let’s Encrypt destekli hosting almak isterseniz aşağıdaki seyitalidogan.com.tr takipçilerine özel indirim kuponları kullanabilirsiniz.

Alastyr İndirim Kuponları

seyitalidoganyzd10 – Yeni müşterilerin aylık hosting alımlarında 6 ay boyunca %10 indirim
seyitalidoganyzd20 – Yeni müşterilerin yıllık hosting alımlarında %20 indirim
seyitalidoganyzd5 – Yeni hosting alımlarında kullanım süresi boyunca %5 indirim.

Bu indirim kuponları ile Alastyr firmasından özel fiyatlarla hizmet alabilirsiniz.

SSL Sertifikası sıralamalar da önemli bir etkendir. Google SSL Sertifikası olan bir siteyi sıralamada üst seviyeye çıkarabilir. Zaten farkediliyordur ki bir çok site SSL Sertifikasına geçip yeşillendiriliyor. Rekabet önceden de olduğu gibi SSL Sertifikası ile devam ediyor.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

1 Yorum

  • En çok araştırdığım konulardan biridir. Mükemmel anlatılmış bu konuyu araştıranlara da bir yol rehberi değerinde bir yazı diyebilirim

Yorum yap