Teknoloji

Windows 10 Stratejisi, Geçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Microsoft firması Windows işletim sistemleri sayesinde prestij kazanan en büyük şirketlerin en başında gelir. Windows geçmişine bakacak olursak MS-DOS’tan bu yana değişen o kadar çok şey var ki, ilk başta teknoloji değişti, çığır atlıyoruz. Telefonlarla kontrol edilen araçlar, akıllı gözlükler, insansız hava araçları v.s. Konuyu uzatmadan şöyle diyeyim, Windows 10 işletim sistemi birnevi kullanıcılar için oluşturulmuştur. İnsider olarak nitelendirdiğimiz geliştirme aşamalarına yardımcı olan Gönüllü Windows Beta kullanıcıları sayesinde birçok hata giderildi, arayüz geliştirildi ve Windows belkide ilk kez kullanıcı dostu bir işletim sistemi çıkarttı.

Peki Windows 10 kullanmalımıyız?

Windows 10 gelişmiş birçok özelliğiyle Windows 7, 8, 8.1 kullanıcılarının gönlünde taht kurmuş durumda. Dün gelmeye başlayan güncellemeler ile birçok Windows kullanıcıları sistemlerini Windows 10’a güncelledi, eski İnsider’lar ise Windows 10’u ücretsiz kullanmaya devam ediyor (ben dahil olmak üzere).

Microsoft firması Windows 10 üzerindeki stratejisiyle birlikte yeni bir sürüm getirmeyeceğini varolan Windows 10 sürümünü güncel tutacağını belirtti, buda demek oluyorki Windows 10’dan sonra işletim sistemi çıkartılmayacak.  Peki bu Windows için zarar mı? Hedef nedir? gibi sorular aklınıza gelebilir hemen cevaplayayım. Windows Phone ve Windows 10 kullanıcısı olarak Microsoft’un amacı birçok Windows kullanıcısını belirli bir sürümde kararlı kılıp o sürüm üzerinde sürekli güncellemeler yapmak. Bu zarar değildir bu kullanıcı odakli bir geliştirmedir.

Şunu söylemem gerekir ki Windows 10 hâlâ geliştirilme sürecinde. İlk etapta kasmalar, sistemsel hatalar, uyumluluk sorunları mutlaka olacaktır, Windows’un sizden istediği sabırlı olmanızdır.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

1 Yorum

  • Bu haliyle bile çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Hafif kasmaları mevcut ama dediğim gibi hafif çok engel teşkil etmiyor. Microsoft, windows 7’den sonra nihayet güzel bir işletim sistemi sunmuş.

Yorum yap