İnternet

WordPress SSL Ayarları ve Kurulumu

Genellikle WordPress tabanlı sitelere SSL Sertifikası kurduktan sonra yönlendirme ve linkleri değiştirmede birçok sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntılardan kurtulmak, düzgün bir şekilde SSL Sertifikası kurulumu ve ayarlarından bahsedeceğim.

SSL Sertifikası bilindiği üzere Google tarafından seviliyor. Sitenize aldığınız SSL Sertifikaları, Google’nin gözünde sizin sitenizi diğer sitelerden biraz daha ön plana alıyor. SSL Sertifikası, sıralamanızı gerçekten düzgün bir SEO ile değiştirecektir.

Gelelim WordPress SSL Sertifikası ayarları ve kurulumuna; İlk olarak .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin.
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

Linklerinizi https:// olarak denediğinizde bir sıkıntı olmuyorsa bu yöntem işe yaramıştır.

Bir diğer yöntem ise WordPress yönetici panelinden yapılıyor. Sırasıyla Ayarlar–>Genel Ayarlar menüsüne gelelim.

WordPress SSL Kurulumu

Genel Ayarlar menüsüne girdikten sonra aşağıdaki WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) alanlarındaki site adresimizin başında bulunan http:// protokolünü https:// olarak değiştirelim.

WordPress SSL Genel Ayarlar

Yapılan bu değişikliklerden sonra Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayıp değişiklileri kaydedelim.

Yapılacak olan bu ayarlardan sonra sitenize https:// olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri’de doğdum ve halen Kayseri’de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

3 Yorum

  • SSL kurulumu yapıldıktan sonra farklı lokasyonlardan siteye erişim sağlanmaya çalışıldığında saatiniz güncel değil diye bir uyarı metni ortaya çıkıyor bu sorunun nasıl çözüleceğini bilen birisi yorum olarak cevap yazabilir mi?

  • Herkese merhaba,
    “Really Simple SSL” eklentisini kesinlikle tavsiye ederim site içerisindeki tüm http’li linklerinizi https’e çeviriyor. Mesela resim linkleri vs. için

  • Güzel bir yazı dizisi ile bizi bilgilendirdiniz hocam teşekkürler. Ssl sertifikasının sıralamaya az da olsa etkisi olduğunu biliyordum. Artık bu sertifikayı çoğu host firması ücretsiz olarak sunduğuna göre bize de sunduğunuz bilgiler doğrultusunda kurulumunu yapmak kalıyor.

Yorum yap