SEO

Yeni Başlayanlara SEO Terimleri

Bir önceki Herkesin Bilmesi Gereken SEO Taktikleri makalemde SEO kelimesinin ne anlama geldiğini belirtmiştim. Biliyorum öncelikli olarak bu makaleyi yazmam gerekirdi ama affınıza sığınıyorum.

SEO ile ilgili hiçbirşey bilmeyen veya sıfırdan öğrenmeye başlayan arkadaşlar için böyle bir makale hazırlamayı öngördüm. Bu makalede SEO Terimleri ve işleyişi hakkında bir takım bilgiler vereceğim.

Webmaster: Site kurucularına, yöneticilerine verilen isimdir. Webmaster SEO çalışmalarındanda sorumlu tutulabileceği gibi site içerisi optimizasyon, geliştiricilik’dende sorumlu tutulur.

Backlink: Başka sitelerden, sitemize alınan bağlantılardır. SEO açısından önemli olmakla birlikte, backlink alımında, alım yapılacak site değerleri önemlilik göstermektedir.

Pagerank: Sitelere link giriş çıkışlarıyla öngörülüp düzenlenen derecelendirmedir. Google’ın yeni gelen güncellemesiyle etkisi kalmadı ve önemini kaybetti.

Trustrank: Genelde biz Webmaster’ların çok bilmediği Google’ın puanlama sistemidir. SEO için çok önemli bir rol oynayan Trustrank site içeriklerinin uygunluğuna göre verilen puanlama değeridir.

Hosting, Domain: Bu spoilere Hosting ile dalalım. Hosting, sitenin yazılımını, içerisinde bulunan yazıları, görüntüleri, kodları ve diğer tüm dosyaların barındırıldığı Uptime oranının yüksek olması gerekmekle birlikte 7/24 açık kalarak tüm dünya üzerindeki ziyaretçilerin bilgilere erişim sağlayabildiği veri merkezlerinde bulunan bir sistemdir. Domain’e gelecek olursak, sitelerin adresine verilen isimdir. Buna şöyle göz atalım;

domainismi.domain yani seyitalidogan.com.tr

Aynı isim ve uzantıyla bir başka Domain adresi kayıt edilemez ve kullanılamaz.

Search Engine Friendly: Türkçe meali Arama motoru dostu anlamına gelmektedir. Linklerin arama motoruna uygunluğu olarakta nitelendirilebilir.

Spam: Anlamını pek fazla bilmenize gerek yok, zararlı olduğunu bilin yeter.

Hit: Türkçe karşılığı, siteye gelen ziyaretçi sayısını bildiren olarakta adlandırılmaktadır. Hit SEO için çok önemlidir. Hit ölçümleri, Google Analytics’den yapılabilir.

Meta Tag: Site hakkında bilgilendirici olan etiketlerdir. Hatalı kullanımı SEO açısından zararlı olabilir.

Örneğin: Seyit Ali Doğan sitesi bir Kişisel Blog’dur, bir Diyet sitesi veya Haber sitesi değildir, meta tag’imizi Kişisel Blog olarak kullanmalıyız.

Keyword: Türkçe meali Anahtar Kelime’dir. Anahtar kelime site için çok önemli olmakla birlikte Google’da ön sıralara çıkmanızdaki en büyük etkendir. Anahtar kelimelerimizi doğru seçmeliyiz!

 

Şimdilik asıl bilinmesi gereken SEO Terimler’i bunlardır, bilmediğiniz veya öğrenmek istediğiniz terimler varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Seyit Ali DOĞAN

98 yılında Kayseri'de doğdum ve halen Kayseri'de yaşamaktayım. Lise eğitimime Bilgisayar Programcılığı sürdürerek devam ediyorum.

4 Yorum

Yorum yap